Hava Kirliliği Nedir, Nedenleri Nelerdir, Nasıl Önlenir?

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Hava Kirliliği Nedir, Nedenleri Nelerdir, Nasıl Önlenir?

hava kirliliği nedir sebepleri nelerdir

Hava Kirliliği Nedir?

Atmosferde toz, duman, gaz, koku ve su buharı şeklinde bulunabilen maddelerin insan ve diğer canlılara zarar verebilecek miktarda yükselmesine hava kirliliği denir.

Hava kirliliğinin nedenleri nelerdir?

Hava kirliliğinin özellikle kentlerde ve yakın çevresinde yoğunlaştığı dikkat çeker. Bunun başlıca sebepleri;

a) Kömür kullanımı: Özellikle nüfusun yoğunlaştığı şehir merkezlerinde ısınma amaçlı olarak kullanılan kalorisi düşük ve kükürt oranı yüksek kalitesiz kömürlerin yaygın olarak kullanımı hava kirliliğine neden olmaktadır.

b) Egzoz gazları: Yine şehirlerde nüfus artışı ve gelir seviyesinin yükselmesi kullanılan araç sayısı hızla artmaktadır. Yoğun ulaşım faaliyetlerine bağlı olarak bu taşıtlardan çıkan egzoz gazları hava kirliliğinde en önemli etkenlerden biridir.

c) Sanayi tesisleri: Kentlerin hızla büyümesiyle şehir içinde kalan sanayi tesisleri, yanlış yer seçimi, bu tesislerde çevrenin korunması adına gerekli tedbirlerin alınmayışı, eski teknoloji ekipmanların kullanılması, enerji tesislerinin yakma ünitelerinin niteliksiz ve yakıtların yüksek kükürtlü oluşu da hava kirliliğine neden olan sebeplerdendir.

d) Doğal Afetler: Özellikle yanardağ patlamaları ve orman yangınlarında atmosfere karışan yüksek miktardaki karbon, toz ve duman hava kirliliğine neden olan doğal etkenlere örnek verilebilir.

Hava kirliliğine yol açan en önemli etken kükürtoksit gazıdır. Bu gazın havadaki miktarı hava kirliliği için bir ölçüt kabul edilmektedir. Kükürtoksit gazı atmosfere karıştığında, su buharı ile birleşerek asit haline dönüşmektedir. Bu durum sonucunda canlılar tarafından solunum yoluyla alındığında çeşitli hastalıklara yol açmaktadır. Ayrıca kirli havadan oluşan yağışlar asit yağmurları olarak yeryüzüne indiğinde birçok bitkinin kurumasına ve ölmesine neden olmaktadır. Bunun en belirgin etkisi ormanlar üzerinde görülmektedir. Dünya’nın en sanayileşmiş bölgesi olan Kuzeybatı Avrupa’daki ormanların kuruması bu nedene dayandırılmaktadır.

Hava Kirliliği Nasıl Önlenir?

  • Fosil yakıt kullanımının azaltılması,
  • Çevre dostu enerji kaynaklarının kullanımının arttırılması,
  • Toplu taşıma araçlarının (özellikle metroların) kullanılması,
  • Elektrikli araçların yaygınlaştırılması,
  • Sanayi tesislerinin şehirlerin dışında kurulması,
  • Sanayi tesislerinde uygun ve yüksek teknoloji ekipmanların kullanılması,
  • Sanayi tesislerinde baca filtrelerinin ve arıtma tesislerinin yaygınlaştırılması,
  • Isınmada kömür yerine doğalgaz kullanımının yaygınlaştırılması,
  • Orman yangınlarıyla etkili mücadele yöntemleri geliştirilmeli ve kullanılmalıdır.

Bu konuyu/testi ne kadar faydalı buldun?

Oy vermek için yıldızlara tıklayın!

Ortalama puanı / 5. Oy sayısı:

Maalesef, bu yazıyı yararlı bulmadınız!

Bu yazıyı geliştirmeme yardımcı ol!

Share.