Yeni Dünya’ya Göçler

0
1754
views

amerikanin-kesfi

Yeni Dünya’ya Göçler

Dünya’da yeni yerlerin keşfedilmesi kaynak ve zenginliklerin belirlenmesi ve Avrupa’ya aktarılması bu bölgelerde Avrupalı ticaret kolonilerinin kurulmasına neden oldu. Özellikle İngilizler ve Fransızlar Kuzey Amerika’da, İspanyollar Güney Amerika’da ticaret kolonileri kurmuşlardır.

amerikanin-kesfi2

Amerika kıt’asına yapılan bu göçler özellikle 19. yüzyılda Sanayi Devrimiyle gelişen teknoloji ve ulaşım olanakları sayesinde büyük bir hız kazanmıştır.

Avrupalılar neden göç etti?

1- Ülkelerindeki siyasi baskılardan kaçmak,
2- Dini inançlarını özgürce yerine getirebilmek,
3- Yeni kıt’ayı tanımak, maceraya atılmak,
4- Ülkelerinde elde edemedikleri fırsatlarından yararlanabilmek için yaşadıkları yerleri terk etmişlerdir.

Kristof Klomb, Macellan ve Vasco dö Gama gibi kaşiflerin 15. yüzyılın sonlarına doğru yaptığı seyahatlerle yeni yerlerin özellikle, Amerika kıt’asının keşfedilmesi bu kıt’aya Avrupalıların yapmış olduğu göçler, son 200 yılın en önemli göç olayıdır. İngiliz, Fransız ve İspanyollardan sonra başka ülkeler de bu göç dalgasına katıldılar.

 1470-1870 arasında Afrika’dan Amerika’ya 9 – 11 milyon arası kişi köle olarak götürüldüğü tahmin edilmektedir. Avrupa’dan yeni dünyaya doğru 1850-1914 arasında yaklaşık 40 milyon Avrupalı başta Amerika olmak üzere, Avustralya, Yeni Zelanda ve güney Afrika’ya göç etmiş, yaklaşık 20 milyon kişi ABD’ye kalıcı olarak yerleşmiştir. Tipik bir göç ülkesi olan ABD bugün hâlâ yılda 800 bin – 900 bin yasal göçmen kabul ediyor. Bunun yanında çok sayıda kağıtsız (kaçak) göçmen ülkeye giriş yapar.