Nüfus Politikaları ve Özellikleri

You may also like...

8
Kimler Neler Demiş?

4 Comment threads
4 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
  Subscribe  
Bildir
Başak ÇEVRE

comment image

Hocam yardım edebilir misiniz

A) Tarımla uğraşan nüfusun fazla olması niteliksiz işgücü oranını arttırır.
B) İnsanlarım tarımla uğraştığı geçim kaynaklarının sınırlı olduğu (gelişmemiş) yerlerde okullaşma oranı düşüktür diyebiliriz.
C) Ulaşım olanaklarının az olduğu yerde sanayi gelişim gösteremez. Sanayinin gelişmediği yerde enerji tüketimi azdır.
D) Geçim kaynaklarının sınırlı olduğu alanlar dağlıktır. Bu alanlarda ekili dikili arazi oranı çok yüksek OLMAZ. (cevap)
E) Dağlık alanlarda hayvancılık daha çok mera ve çayır hayvancılığı şeklinde yapılır.

Başak ÇEVRE

Teşekkür ederim hocam.birde meb in sitesinde bulunan şu soruya E demiştim.Fakat yanlış çıktı.Buna da bakabilir misiniz??
comment image

Cevap E’dir. Cevap anahtarında yanlışlık var o zaman. Demografik yatırım nüfusa yapılan yatırımlardır ve fazla olması hiçte istenen bir durum değildir. Gelişmekte olan ülkelerin mali anlamda en büyük sıkıntısı nüfusa dayalı (eğitim, sağlık, güvenlik ve alt yapı çalışmaları) yatırımlara çok pay ayırmasıdır. Bu iyi birşey değil.

Başak ÇEVRE

teşekkür ediyorum hocam.

Başak ÇEVRE

Hocam merhaba,
Bir sorum vardı yardımcı olabilir misiniz acaba? ben bu soruda C şıkkını işaretledim fakat yanlış çıktı.Yardım edebilir msiniz rica etsem bana
comment image

1960 ve sonrasında Türkiye dahil bir çok gelişmemiş ülke Gelişmiş ülkelere işçi göçü verdiğini bilirsiniz. Söz konusu yıllarda gelişmiş ülkelerde (Almanya, Fransa, Japonya dahil) ciddi manada iş gücüne ihtiyaç vardır. Ancak bu nüfusu arttıran başka bir deyişle yüksek nüfus artışını ortaya çıkaran bir durum değildir. Yüksek nüfusa ihtiyaç duyulmasının sebebidir. Evet bu ülkeler 1950 – 1970 yılları arasında nüfusunu arttırdılar ama bunu nasıl başardılar? Ülkeler bunu başarabilmek için; * Çocuk başına ücret ödenmesi, * Sağlık ve eğitim giderlerinin devlet tarafından ücretsiz olarak karşılanması, * Belli vergilerden muaf tutmak, * Kreşlerin yaygınlaştırılması ve ücretsiz hizmet vermesi, * Doğum izinlerinin uzatılması, *… Read more »

Nüfus Politikaları Konu Anlatımı