EBA LYS Coğrafya Kazanım – Kavrama Yaprak Testleri ve Cevapları

EBA LYS Coğrafya Kazanım – Kavrama Testleri ve Cevapları

MEB Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından yayınlanan YGS – LYS Coğrafya kazanım – kavrama testleri müdürlüğün resmi sitesine bağlantılı olup herhangi bir telif ihlali içermez. Çok yoğun olan çalışmalarımdan vakit bulabilirsem YGS testlerinde olduğu gibi çözümlü cevaplar eklenecektir. Bu testlerin cevap anahtarına testlerin hemen altındaki linkten ulaşabilirsiniz. Çözemediğiniz soruları Test ve soru numarası vererek sorabilirsiniz.Sorularınız itina ile cevaplanacaktır. İyi çalışmalar.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

6 Cevaplar

 1. kadirhoca dedi ki:

  EBA LYS Coğrafya Kazanım – Kavrama Testleri ve Cevapları burada…

 2. Berrak Hümmet dedi ki:

  Hocam bu soruyu nasil cozerim?

 3. Mehmet dedi ki:

  Hocam iyi akşamlar ben şu soruda D ile E arasında kaldim ancak cevabının neden E olduğunu anlamadim D de oluyo sanki nasil çözülür bu soru? https://uploads.disquscdn.com/images/83f734f69c1868e37ad3ce53543599941f74480c706237fbbdb52573baf5e609.jpg

  • kadirhoca dedi ki:

   Öncelikle bu yüzdelik oran neyi ifade ediyor onu anlamak gerek,
   %100 dış alım ile dış satımın tam olarak birbirini karşılamasıdır. Yurt dışına sattığımız mallar ile kazanılan paranın tamamının dış alıma gitmesi anlamına gelir. Bu oran yükseldikçe (gelişmiş ülkelerde olduğu gibi) örneğin %200 gibi yurt dışı satış gelirlerinizin yarısı ile dış alımı karşılamış olursunuz. Bir nevi pazarlıkla malı yarı yarıya almak gibi. Bu ülkeler genelde: teknoloji ürünleri, ağır sanayi ürünleri, ilaç, otomotiv vb. satarlar. Bir verip iki almak gibi.

   %100 değeri azaldıkça ülke zarara uğrar. Bunu daha çok gelişmemiş veya gelişmekte olan ülkelerde görürüz. Bu ülkeler yurt dışına, tarım ürünleri, hayvansal ürünler, madenler vb. satar ve sattığı ürünler değerli olmadığı için dış satımı aldığı yüksek teknoloji veya sanayi ürünlerini karşılamaz.

   D seçeneği yanlıştır çünkü tabloda verilen oranlardır. Tam miktar belirtmez. 1990 yılında azalan dış satım geliri değil oranıdır. Her yıl bu miktarlar yükselir ama oranlar azalabilir.

   E doğrudur. %100 ün üzerini gördüğü sürece.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir