Atmosferin Katları ve Özellikleri

You may also like...

9
Kimler Neler Demiş?

5 Comment threads
4 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
6 Comment authors
  Subscribe  
Bildir
Coğrafya

Merhabalar hocam, su buharının olmamasının dikey yönlü hava hareketine engel olması nasıl açıklanabilir?

Orijinal sorular sorduğunuzun farkındayım. Bundan önceki soruda olduğu gibi bu sorununda biraz daha açılmaya ihtiyacı var. Dikey yönlü hava hareketi dediğimiz zaman akla yüksek ve alçak basınç alanları gelir. İster termik isterse dinamik kökenli olsun dikey yönlü hava hareketlerinin oluşumunda su buharının bir etkisi yoktur. Dikey yönlü hava hareketinin su buharı üzerinde etkisi vardır. Örneğin 30 derece enlemleri civarında meydana gelen alçalıcı dinamik yüksek basınç alanı yeryüzünde kurutucu etki yaparak bu enlemlerde görülen geniş çöl alanlarını meydana getirmiştir. Burada alçalma beraberinde ısınma ve nem açığı demektir. Başka bir örnekte özellikle yaz mevsiminde ve büyük karaların iç kesimlerinde oluşan dinamik kökenli… Read more »

Coğrafya

Kusura bakmayın ,o halde biraz daha açık bir ifade kullanayım hocam.Stratosferdeki dikey yönlü hava hareketinin olmama sebebini anlamaya çalışıyorum aslında.Yukarıdaki yazınızda bu durumu su buharına bağlamışsınız .
İlk soruma gelince bende yazılan bir ifadeyi aynen aktarıp yorumu sizden almak istedim.Çünkü sizin de belirttiğiniz gibi çok açık olmayan bir ifade.

Evet yazı yazalı 4 yıldan fazla olmuş. Konuyu fazla uzatmamak veya o noktada çok fazla detaya girmemek adına bu şekilde yazmışım geçmişim. Konu iklim olunca bir olayı tek bir nedene bağlamak mümkün değildir aslında. Stratosferde dikey yönlü hava hareketlerinin oluşmamasını: Su buharı azlığı, yer çekimi etkisinin azalması, Sıcaklığın stratosferde troposfere göre daha dengeli dağılımına, yer çekimiyle birlikte gazların seyrekleşmesine ve katman içerisinde bulunan gazların etkisine bağlayabiliriz. Bu katman dinamik etkenlerden etkilenmeyecek kadar yüksekte olmasından dolayı dinamik kökenli alçalıcı veya yükselici hava hareketi görülmez. Sıcaklığın katman içerisinde dengeli dağılmasından dolayı ise termik kökenli yatay hava hareketleri görülmez. Bu konuda yazılan makalelere… Read more »

Coğrafya

Teşekkürler cevap için hocam.

Hakan

Hocam bütün kaynaklardad farklı anlatılıyor stratosfer ve kemosferi = mezosfer olarak almış 2 3 tane kaynak var elimde

ege

çok sağolun

oneyaw

başarılı

emre

iyi