Çöl İklimi ve Özellikleri

col-iklimi-harita

Çöl İkliminin Özellikleri Nelerdir?

İklimin Adı: Çöl İklimi

Görüldüğü Yerler: Dönenceler civarında, kıta içlerinde ise etrafı dağlarla çevrili alanlarda görülür. Afrika’da Büyük Sahra, Orta Doğu’da Necef, Avustralya’da Gobon ve Gibson, Güney Afrika’da Kalahari ve Namib, Güney Amerika’da Patagonya, Atacama ve Peru başlıca çöl alanlarıdır. Orta Asya Çölleri; Kızılkum (Özbekistan), Karakum (Türkmenistan), Gobi (Moğolistan), Taklamakan (Çin) ve Arizona (ABD) çölleri ise deniz etkisine kapalı alanlarda oluşan büyük çöllerdir.

Yıllık Sıcaklık Ortalaması: 40°C civarındadır.

Günlük Sıcaklık Farkı: Nemliliğin az olmasından dolayı günlük sıcaklık farkı çoktur (50 – 60 °C)

Yıllık Sıcaklık Farkı: Güneş ışınlarının yıl boyunca dik ve dike yakın açılarla düşmesinden dolayı yıllık sıcaklık farkı azdır (10 °C)

Yıllık Yağış Miktarı: 150 mm civarındadır.

Yağış Rejimi: Düzensizdir. Çok az görülen yağışların ne zaman düşeceği belli değildir. Yıllarca yağış almayan çöl bölgeleri vardır.

Yağış Tipi: Konveksiyonel (Yükselim) yağışlar görülür.

Akarsu Rejimi: Çöl alanlarında akarsuları görmek pek mümkün değildir. Ancak Nil gibi kaynağını çok yağışın olduğu bölgelerden alan akarsular nadir olarak çölleri aşabilmektedir. Burada düzenli – düzensiz demek bir karmaşaya sebep olabilir. Çölden doğuyorsa ki bu akarsu fazla  ilerleyemeden buharlaşır (düzensiz), Kaynağını başka yerden alıp çölden geçiyorsa (düzenli) denebilir.

Toprağın Çözünme Şekli: Nem ve yağış azlığından dolayı Fiziksel (Mekanik) Çözünme görülür.

Bitki Örtüsü: Çölde bitkiler cılız ve seyrektir. Doğal bitki örtüsü bazı kurakçıl otlar ve kaktüstür.

col-iklimi-bitki-ortusu

Çöl İkliminin Sıcaklık ve Yağış Grafiği

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

 • Çöl İkliminin Özellikleri Nelerdir?

 • şule

  hocam yıllık sıcaklık farkı fazla değil mi nem olmamasından dolayı ?

  • Nem olmadığı için günlük sıcaklık farkı fazladır. Çöller genel olarak 30 derece enlemleri civarında oldukları için yıllık sıcaklık farkları çok oluşmaz.

 • Sema

  Hocam çöller yüksek basınç alanları olduğu için geceleri ayaz görülür mü?

  • Çöller geceleri soğuk (ayaz) olur. Bunun temel sebebi nem açığıdır. Nem açığı veya eksikliğinin temel sebebi de söylediğiniz gibi yüksek basınç alanının kurutucu etkisidir.