Çöl İklimi ve Özellikleri

col-iklimi-harita

Çöl İkliminin Özellikleri Nelerdir?

İklimin Adı: Çöl İklimi

Görüldüğü Yerler: Dönenceler civarında, kıta içlerinde ise etrafı dağlarla çevrili alanlarda görülür. Afrika’da Büyük Sahra, Orta Doğu’da Necef, Avustralya’da Gobon ve Gibson, Güney Afrika’da Kalahari ve Namib, Güney Amerika’da Patagonya, Atacama ve Peru başlıca çöl alanlarıdır. Orta Asya Çölleri; Kızılkum (Özbekistan), Karakum (Türkmenistan), Gobi (Moğolistan), Taklamakan (Çin) ve Arizona (ABD) çölleri ise deniz etkisine kapalı alanlarda oluşan büyük çöllerdir.

Yıllık Sıcaklık Ortalaması: 40°C civarındadır.

Günlük Sıcaklık Farkı: Nemliliğin az olmasından dolayı günlük sıcaklık farkı çoktur (50 – 60 °C)

Yıllık Sıcaklık Farkı: Güneş ışınlarının yıl boyunca dik ve dike yakın açılarla düşmesinden dolayı yıllık sıcaklık farkı azdır (10 °C)

Yıllık Yağış Miktarı: 150 mm civarındadır.

Yağış Rejimi: Düzensizdir. Çok az görülen yağışların ne zaman düşeceği belli değildir. Yıllarca yağış almayan çöl bölgeleri vardır.

Yağış Tipi: Konveksiyonel (Yükselim) yağışlar görülür.

Akarsu Rejimi: Çöl alanlarında akarsuları görmek pek mümkün değildir. Ancak Nil gibi kaynağını çok yağışın olduğu bölgelerden alan akarsular nadir olarak çölleri aşabilmektedir. Burada düzenli – düzensiz demek bir karmaşaya sebep olabilir. Çölden doğuyorsa ki bu akarsu fazla  ilerleyemeden buharlaşır (düzensiz), Kaynağını başka yerden alıp çölden geçiyorsa (düzenli) denebilir.

Toprağın Çözünme Şekli: Nem ve yağış azlığından dolayı Fiziksel (Mekanik) Çözünme görülür.

Bitki Örtüsü: Çölde bitkiler cılız ve seyrektir. Doğal bitki örtüsü bazı kurakçıl otlar ve kaktüstür.

col-iklimi-bitki-ortusu

Çöl İkliminin Sıcaklık ve Yağış Grafiği

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

17 Cevaplar

 1. kadirhoca dedi ki:

  Çöl İkliminin Özellikleri Nelerdir?

 2. şule dedi ki:

  hocam yıllık sıcaklık farkı fazla değil mi nem olmamasından dolayı ?

  • kadirhoca dedi ki:

   Nem olmadığı için günlük sıcaklık farkı fazladır. Çöller genel olarak 30 derece enlemleri civarında oldukları için yıllık sıcaklık farkları çok oluşmaz.

 3. Sema dedi ki:

  Hocam çöller yüksek basınç alanları olduğu için geceleri ayaz görülür mü?

  • kadirhoca dedi ki:

   Çöller geceleri soğuk (ayaz) olur. Bunun temel sebebi nem açığıdır. Nem açığı veya eksikliğinin temel sebebi de söylediğiniz gibi yüksek basınç alanının kurutucu etkisidir.

 4. Sunum hazırlayan öğrenciğk dedi ki:

  Araştırma slaytımda kopyala yapıştır yaptım helal edin hocam 😀

 5. Zekeriya dedi ki:

  Çöl iklimin kuşağı nedir

  • Kadir UÇAR dedi ki:

   Dünya üzerinde yaklaşık 30 derece kuzey ve güney enleminin geçtiği sahalar çöl iklimi kuşağı olarak adlandırılır. Çünkü bu enlemler civarında Dinamik Yüksek Basınç bulunur. Bu basınç kuşağının alcalici ve kurutucu etkisi ile Karalar üzerinde çöl iklimleri oluşur.

 6. Vedat dedi ki:

  Hocam çöller kaça ayrılır soğuk çöller sıcak çöller gibi ..

  • Naz dedi ki:

   Soguk çöl sıcak çöl yoktur çöller GÜNDÜZ sıcak GECE ise soğuktur..

  • Kadir UÇAR dedi ki:

   Çöl kelimesi yıl içerisinde çok az yağış alan yerler için kullanılır. Dünyada çok az yağış alan 2 büyük alan vardır. 1.si 30 derece üzerindeki karalar ile karaların iç kısımlarıdır. biz buralara sıcak çöl deriz. 2.si ise kutuplar ve çevresidir. Buralarda sıcaklıkların çok düşük olması buharlaşmayı ve mutlak nem miktarının çok düşürür. Maksimum nemin de çok düşük olmasına rağmen yağış oluşumu gerçekleşmez. Bu yüzden buralara da soğuk çöller denir. Biz genel olarak çölü kumlarla kaplı gündüz sıcak gecede soğuk alanlardan ibaret sanırız. Evet çölleri sıcak ve soğuk olarak 2 ye ayırmak mümkündür.

 7. Naz dedi ki:

  Çöl ikliminin özelliklerinden biri Gündüz sıcak gece ise soğuk olmasıdır.

 8. ecrin kaya dedi ki:

  hiç bişey anladıysam arap oluyim

 9. İrem dedi ki:

  Çöl ikliminin tarım ürünleri nelerdir???

  • Kadir UÇAR dedi ki:

   Şimdi çöl iklimi dediğimizde aklımıza kumlarla kaplı alanlar gelse de çöl iklimine sahip bir ülkenin toplam topraklarının %2 – 10’unda tarım yapılır. Bu alanlarda su bulunur veya teknolojinin etkisiyle sular buraya sevk edilebilir. Bu durumda istediğiniz ürünü yetiştirebilirsiniz. Örneğin Suudi Arabistan’ın 1992 yılında Dünya buğday üretiminde 6. sıraya çıkması gibi. Bu alanlarda buğday, kavun, karpuz, çeşitli sebzeler ve meyveler, hububat ürünleri gibi. Birde bu alanlara doğal olarak uyum sağlamış en bilindik meyve türü hurmadır. Bitki dediğimizde ise kaktüs gelir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir