Dünya Ocak Ayı Ortalama Basınç (İzobar) Durumu

5
425
views

dunya-ocak-ayi-ortalama-basinc-izobar-haritasi

Dünya Ocak Ayı Ortalama Basınç (İzobar) Durumu

Ekvatoral bölgede yer alan termik alçak basınç kuşağı ve merkezleri bu ayda bir miktar güneye kaymıştır. (Bu ayda güney yarım küre yaz mevsimini yaşadığından daha sıcaktır. AB merkezleri özellikler karalar üzerinde güneye kayar.)

Kuzey yarım kürede bu dönemde kış yaşandığından karalar çok soğuktur ve karalar üzerinde yüksek basınç (YB) alanları oluşur. Güney yarım kürede ise bu dönem yaz dönemidir. Karalar sıcaktır ve üzerlerinde alçak basınç (AB) alanları oluşur.

Ocak ayında kuzey yarım kürede kış mevsimi yaşandığı için Asor ve Hawai adaları bölgesindeki yüksek basınç alanlarının basınç değerleri havanın soğumasına bağlı olarak daha da artmış ve etki alanını genişleterek karaları içine almıştır.

Kuzey yarım kürede karalar üzerinde şiddetli soğumaya bağlı olarak oluşan ve çok geniş alanları kaplayan termik kökenli yüksek basınç alanları oluşmuştur. Bu yüksek basınç alanları Asya ve Avrupa’nın kuzeyini içine alırken Kuzey Amerika’da da ABD ve Kanada’yı içine almıştır.

Asor ve Hawai antisiklonu ile birleşerek genişleyen bu yüksek basınç kuşağı Kuzey Amerika ve Asya üzerinde birer merkez oluşturmuştur.

Bunlardan Kuzey Amerika’nın iç kesimlerindekinin basınç değerleri 1020 mb civarında Asya’nın kuzeyinde Sibirya üzerindekinin basınç değeri ise 1032 mb civarındadır. Asya’dakinin basınç değerinin daha yüksek olması, buranın daha büyük kara parçası olmasındandır.

Ocak ayında güney yarım kürede yaz mevsimi yaşandığı için karalar üzerinde fazla ısınmadan dolayı alçak basınç alanları oluşmuştur. Dinamik sebeplerden dolayı oluşan yüksek basınç alanları denizler üzerindedir.

Güney yarım kürede 60 derece enlemleri civarındaki kutup altı bölgeleri alçak basınç alanı konumundadır ve basınç 996 mb civarındadır.