Dünya’nın Günlük Hareketi ve Sonuçları

22
7176
views

dunyanin-gunluk-harekeri-sonuclari

Dünya’nın Güneş sistemi içerisinde iki türlü hareketi vardır:

 • Kendi Ekseni etrafındaki hareketi (24 saatte) > (Günlük Hareket)
 • Güneş etrafındaki hareketi (365 gün 6 saat) > (Yıllık Hareket)

Dünya‘nın Günlük Hareketi ve Sonuçları

Dünya’nın kendi ekseni etrafında batıdan doğuya doğru, 24 saatte,  1 tur atmasına günlük hareket denir. Dünya kendi çevresinde ki bir dönüşünü 24 saatte tamamlar. Dünya’nın ekseni etrafında ki dönüş hızı iki şekilde ifade edilir.

Çizgisel Hız: Dünya’nın kendi ekseni etrafında ki dönüş hızıdır. Dünya’nın şeklinden dolayı bu hız dünyanın her yerinde aynı değildir. Çizgisel hız Ekvator’dan kutuplara doğru azalır. Ekvator’da 1670 km/saat olan çizgisel hız kutuplarda 0’dır. Bunun sonucunda Ekvator’da Güneş’in doğuş (tan vakti) ve batış (grup vakti) süresi kısa, kutuplarda uzundur. Eğer çizgisel hız iki kat fazla olsaydı bir gün 12 saat olurdu, böylece iki meridyen arası yerel saat farkı 2 dakika olurdu. Çizgisel hız iki kat az olsaydı bir gün 48 saat olurdu, böylece iki meridyen arası yerel saat farkı 8 dakika olurdu. Dünya dönmeseydi yerel saat kavramı diye bir şeyde olmazdı.

Açısal Hız: Dünya’nın kendi çevresindeki dönüşü sırasında birim zamanda aldığı yolun açı cinsinden değeridir. Dünya üzerindeki bütün noktalar 24 saatte 360o dönüş yaptığı için açısal hız Dünya’nın her yerinde aynıdır. Dünya ve üzerinde bulunan her şey 4 dakikada 1 derece, 1 saatte 15 derece döner. Bir boylam üzerindeki merkezlerin yerel saatlerinin aynı olması açısal hızın değişmez olmasından kaynaklanır.

Dünya’nın Günlük Hareketinin Sonuçları

 • Gece gündüz ardalanır. 24 saatlik süreye bir gün denir. Bunun güneşin göründüğü bölümü gündüz, görünmediği bölümü ise gecedir. Günlük hareketin etkisiyle gece ve gündüzler birbirini takip eder.
 • Güneş ışınlarının geliş açısı Gün içinde değişir. Bir merkeze güneş ışınları sabah ve akşam saatlerinde eğik açıyla gelirken öğle saatlerinde daha dik açılarla gelir. Buna bağlı olarak da sıcaklık gün içerisinde değişir. Sabah ve akşam saatlerinde sıcaklık düşük, öğle vaktinde yüksektir.

01-gunes-isinlarinin-dusmesi

 • Günlük sıcaklık ve basınç farkları oluşur. Bu farklar da meltem rüzgarlarının oluşmasına ve mekanik çözülmeye neden olur.

02-fiziksel-cozunme

 • Gölge boyu ve gölge yönü gün içinde değişir. Sabah ve akşam saatlerinde gölge boyları uzun, öğle saatlerinde kısa olur.

03-gunluk-golge-degisimi

 • Yerel saat farkları oluşur.

ulusal-saatler

 • Yönler belirlenir. Güneşin doğup batmasına bağlı olarak doğu ve batı yönleri ortaya çıkar.
 • Sürekli rüzgarların yönünde sapmalar olur. (merkezkaç kuvvetinden)
 • Okyanus akıntılarında sapmalar ve halkalar oluşur. (merkezkaç kuvvetinden)

dunyadaki-sicak-soguk-su-akintilari-haritasi

 

 • 30 ve 60 derece enlemlerinde dinamik alçak (60) ve yüksek (30) basınç alanları ortaya çıkar.
 • Dünya’nın hareketinin yönüne bağlı olarak, Güneş doğuda erken doğar erken batar, batıda geç doğar geç batar.