Dünya’nın Şekli ve Hareketleri Sunusu İndir

8
347
views

Dünya’nın Şekli ve Hareketleri Sunusu

Sunu içeriği;

Dünya’nın Şekli ve Sonuçları,
Dünya’nın Günlük Hareketi ve Sonuçları,
Dünya’nın Yıllık Hareketi ve Sonuçları,
Dünya’nın Eksen Eğikliği
Eksen Eğikliği ile İlgili İhtimaller,
Mevsimlerin Özellikleri,
21 Mart Tarihi ve Özellikleri,
21 Haziran Tarihi ve Özellikleri,
23 Eylül Tarihi ve Özellikleri,
21 Aralık Tarihi ve Özellikleri,
Güneş Işınlarının Yere Düşme Açısı ve
Gölge Boyu


Sunuyu indirmek için buraya tıkla…
PDF halini indirmek için buraya tıkla…


8 YORUMLAR

 1. Hocam gün içerisinde gölge boyu üzerindeki değişim nasıl gözlemlenir?Sabah ve akşam vakti 0’a yakın düşme açıları ile gölge boyu nasıl hesaplanır?

  • Güneşin doğuşundan batışına, güneş gören bir yer bulursun. Boyu belirlenmiş olan çubuğu zemine 90 derece olacak sekilde sabitlersin. Ve gün içinde belirlediğiniz saatlerde gölge boyunu ve yönünü ölçersin. Bunu grafik veya tablolara dönüştürerek sunarsın. Kolay gelsin

 2. Hocam bir soru var, iki şık arasında kaldım: Herhangi bir merkezin en uzun gündüzü yaşadığı tarihin biliyor olması, o merkezin aşağıdaki özelliklerinden hangisini kesin verir? A)Güneş ışınlarını en büyük açıyla aldığı tarihi
  B)Ekvator’a göre yarım küresini
  Bu ikisini de bulmamız mümkün değil mi, anlayamadım.

  • Cevap B seçeneğidir. A neden olmaz ona gelince örneğin 20K enlemi en uzun gündüzü 21 Haziranda yaşar ancak güneş ışınlarını en büyük açıyla aldığı gün değildir. 20 K enlemi 21 Hazirandan yaklaşık 10 gün önce ve 10 gün sonra güneş ışınlarını iki defa dik olarak alır.

    • Bu 10 gün örnek olarak verdiğim 20 Kuzey enlemi içindir. Güneş Işınlarının dik düştüğü noktalar 23 derece Kuzey ve Güney enlemleri arasındaki noktalardır. Bu iki enlem (23derece 27 dakika K-G) arasında sürekli yer değiştirir. Bunu çizmeden etmeden buradan yazı ile anlatmak oldukça güç ama deneyeyim. Örneğin 21 Mart tarihinde güneş ışınları Ekvatora dik düşer. 21 Marttan – 21 Hazirana kadarki 3 aylık sürede 0 dreceden – 23 derece 27 dakika enlemine hareket eder. Yani her enlemi yaklaşık 2,5 günde geçer. Ben 20 derece kuzey enlemini örnek verdiğim için 10 gün yuvarlak tahmin verdim.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here