Dünya’nın Şekli ve Sonuçları Konu Anlatımı

53
2763
views

DÜNYA’NIN ŞEKLİ VE SONUÇLARI:

Dünya genel olarak küresel bir şekle sahiptir. Ancak tam bir küre olmayıp kutuplardan hafif basık, Ekvator’dan hafif şişkincedir. Dünyanın kendine özgü bu şekline GEOİT denir.

Dünya’nın bazı özellikleri:

Yüz ölçümü : 510 milyon km2
Okyanus ve Denizler : 360.6 milyon km2
Karalar : 149.4 milyon km2
Ekvator Çapı : 6378 km
Kutuplar Çapı : 6357 km
Ekvator Çevresi : 40.076 km
Kutuplar Çevresi : 40.009 km’dir.

DÜNYA’NIN ŞEKLİNİN SONUÇLARI

( ilk 4 madde Dünya’nın basık olduğunu kanıtlar )
1. Ekvatorun uzunluğu tam bir meridyen dairesinin uzunluğundan fazladır.
geoid
2. Ekvator yarıçapı, kutuplar yarıçapından daha fazladır.
geoid
3. Yer çekimi Ekvatordan kutuplara doğru artar.
yerçekimi
4. Dünya üzerinde çizilebilecek en büyük çember Ekvatordur.

( bu maddeden itibaren dünyanın şekli küre olarak düşünülür ve basıklığı kanıtlamaz.)
5. Güneş ışınlarının geliş açısı Ekvatordan kutuplara doğru daralır.

güneş ışınlarının düşme açısı
6. Sıcaklık Ekvatordan kutuplara doğru azalır.
7. Cisimlerin Gölge boyları Ekvatordan kutuplara doğru uzar.
gölge boyu
8. Paralel dairelerin uzunlukları Ekvatordan kutuplara doğru kısalır.
paralellerin uzunlukları
9. Meridyenler arası uzaklık Ekvatordan kutuplara doğru azalır.
boylamlar arası mesafe
10. Dünyanın ekseni etrafındaki dönüş hızı ( Çizgisel Hız ) Ekvatordan kutuplara doğru azalır. Bundan dolayı güneşin doğuş ve batış anları (grup ve tan süreleri) Ekvatordan kutuplara doğru uzar.
11. Dünyanın tam yarısı karanlık, tam yarısı aydınlık olur.
12. Haritalarda bozulmalar meydana gelir.
13. Kutup yıldızının görünüm açısı sadece Kuzey yarım küre için bulunulan yerin enlemini verir.
14. Termik alçak ve yüksek basınç alanları ortaya çıkar.
15. Atmosferin kalınlığı Ekvatordan kutuplara doğru azalır.
16. Buharlaşma ekvatordan kutuplara doğru azalır.
17. Denizlerdeki tuzluluk oranı ekvatordan kutuplara doğru azalır. (sıcaklık – buharlaşma ilişkisine bağlı olarak)
18. Çizgisel hız Ekvator’dan kutuplara doğru azalır.
19. Atmosferin kalınlığı Ekvator’dan kutuplara doğru azalır.

9. Sınıf Coğrafya Kitabı Sayfa – 42 Etkinliğinin Cevapları

paralel ve meridyenleri özellikleri şema


53 YORUMLAR

  • 45 enlemlerınde olur. ekınokslarda (21 mart-23 eylul ) güneş ekvatora dik gelir bu tarihlerde 45 enlemlerınden asagı enlemlerde golge boyu cısmın boyundan küçük olur 45 enlemlerınde cismin boyuna eşit olur ve 45 enlemlerınden yukarılarda ise golge boyu cısmın boyundan buyuk olur yani doğru cevap 45K-45G olacak.

  • 2. Resim için cevap D’dir. Dünya doğudan batıya doğru dönseydi ankarada cisimlerin en kisa olduğu an gaziantepten önce yaşanırdı.

   3. Resim için cevap A’dır. Kafa karıştırmak için tabloya yükseltiyi rüzgar yönünü ve boylamı vermiş hiç gerek yok sadece enlem dereceleri aynı olanlara bakarız

   4. Resim için cevap E’dir. Gölge boyu 2 defa 0 olduğu için bu merkeze güneş ışınları 2 defa dik gelir. Gölgenin 21 Mart ile 23 eylül tarihleri arasında sıfır olmasi merkezin KYK de ve ekvator la yengeç dönencesi arasında olduğunu gösterir. Yani yengeç donencesinin güneyinde kalır.

  • 5. Resim için cevap D’dir. Bu tarihte ekvator da gündüz süresi 12 saat olup kuzeye doğru uzar. Kuzey kutup noktasinda 24 saat gündüz yaşanır. Ekvator dan güneye doğru ise gündüz süresi kisalir. Güney kutup noktasinda gündüz yaşanmaz (0). Güneş ışınlarını en büyük açı ile alan yer yengeç donencesidir ve derecesi 23 tür. Ekvator da (0) 12 saat gündüz olduğuna göre 27 derece kuzeyde 1 – 2 saat daha fazla olmalıdır.

  • Dünya kendi ekseni etrafında dönerken üzerinde bulunan her şeyle (bina, ağaçlar, insanlar vs.) hareket eder. Bu dönüşü esnasında da yer çekiminin aksine insanları dışa doğru savurma eğilimindedir. Ancak yer çekiminin gücü merkezkaç kuvvetinden daha fazla olduğu için dünya üzerinde tutunabiliriz. Bu merkezkaç kuvveti daha fazla olsaydı dünya üzerindeki her şey uzaya doğru fırlardı. Merkezkaç kuvvetini belirleyen dünyanın büyüklüğü ve kendi evresindeki dönüş hızıdır. Bu büyüklük ve hız en fazla ekvatorda olduğu için en fazla merkezkaç etkisi ekvatorda yaşanır. Kutuplara doğru ise çizgisel hız ve dünyanın çapı azaldığı için merkez kaç etkiside azalır.

   Etkileri:
   * Yer çekiminin etkisini azaltır.
   * Dünya üzerindeki cisimlerin uzaya kaçmasını önler. (hava, su, taş, toprak, insan, hayvan vs.)
   * Bir çok doğa olayı gerçekleşmezdi. (yağmur, kar, dolu yağması vs.)

   Newton’a göre bu kuvvet gerçekte olmayan bir kuvvettir. Çünkü dünya üzerindeki cisimler yerin merkezine çekilmektedir. Sadece yerçekimin etkisini çok az bir miktarda azaltmaktadır.

 1. Cisimlerin Gölge boyları Ekvatordan kutuplara doğru uzar derken hocam burada ne demek istediğinizi anlayamadım açıklayabilirmisiniz.Ezbere dayalı olarak sınava girmek istemiyorumda

  • Güneş ışınlarının Ekvatora dik geldiği bir gün düşünün ki bu tarih ya 21 Mart tır yada 23 eylül. Güneş ışınlarının dik geldiği ekvatorda saat 12 de gölge oluşmaz. Aynı anda farklı paralellerde ise gölge boyları ve yönleri bulunduğu yere göre farklılık gösterir. Dünyanın yuvarlak olmasından dolayı ekvatordan uzaklaştıkça gölge büyü daha uzun olur.

 2. hocam merhaba dünyanın geoit şeklinin sonuçlarıyla küresel şeklinin sonuçları aynı mıdır kitaplarda ayrı ayrı veriyor teşekkür ederim

  • Aynı değildir. Geoit şeklin sonuçları kanitlanabilir özelliktedir. Mesela tam bir meridyen dairesinin ekvatordan kısa olmasi gibi. Küresel olmasının sonuçları ise dünya ister geoit isterse tam yuvarlak olsada değişmiyor. Başarılar

 3. Sayin hocam. Eksen egikligi 0 derece ve ya 90 derece olsaydi ne olurdu? İki durumu da aciklayabilirseniz memnun olurum. Saygilar Kadir Hocam…

  • Eksen eğikliği olmasaydı (0 derece) burada > https://kadirhoca.com/9/konu-anlatimlari-9/dunyanin-yillik-hareketi-sonuclari-eksen-egikligi/

   Eksen eğikliği 90 derece olsaydı işte burası oldukça karışık anlatmaya çalışayım.

   * Şu anki kutuplar 6 ay karanlık 6 ay aydınlık olacaktı. Normalde de bu şekildedir ancak farkı aydınlıkta olduğu dönemlerde güneş ışınlarını 90 dereceye kadar dik açılarla alabilecekti. Yazlar çok sıcak, kışlarda çok soğuk yaşanacaktı.

   * Ekvator çizgisi üzerinde ki noktalar da yılda iki kez kışı iki kezde yazı yaşacayaktı. Soğuk dönemler (kutuplar benzeri) sıcak dönemler ise ılıman kuşak benzeri bir durum arz edecekti.

   * Dönenceler ve kutup daireleri oluşmayacaktı.

   * Mevsimlerin tekrarlanma durumları değişecekti. Yani yıl içinde ilkbahar yaz sonbahar kış durumu; iki kara yaşanacaktı (ekvator bölgesi için)

   * Gece gündüz sürelerindeki değişkenlik günümüze göre daha fazla olacaktı.

   * Bitki ve hayvan türlerinin dağılışı ve çeşitliliği değişecektir. (Negatif yönde)

   * 90 derece olsaydı dünya yaşamında bana göre bir düzen kalmayacaktı. 😀

 4. ogretmenım soruyu yukleyemedm sorun oluştu.soruda kuzey kutup noktası guney kutup noktası kuzey kutup cemberı yengec ve oglak donencesı ve ekvator işaretlenmiş dıyo kı hangisi üzerınde duran bır insan zemine baglı kalarak hareket ederse mutlaka guneye gıder.hocam bunum mantığı nedır nasıl çözüyrz

  • Birinci soruda çözüm için gerekli bilgi verilmiştir. Güneş ışınları nereye dik düşerse en kisa gölge orada oluşur. Ekvator tam otadan geçen 0 derece enlemidir. Bu enlem üzerimde veya en yakın olanda gölge en kısadır.
   Cevap: D olur.

   İkinci soruda ise türkiyenin matematik konumunu bilmeniz gerekiyor. Türkiyenin en güneyinden 36 Kuzey enlemi, en dogusundan ise 42 Doğu boylami geçer. Bunları içine alan bölge C seçeneğinde verilen alandır.
   Cevap: C

  • X – Z = 10 + 10 = 20 * 4 = 80 dk zaman farkı olur.
   X – K = 20 + 10 = 30 * 4 = 120 dk zaman farkı oluşturur.
   Bu durumda 80 dk 120dk fazladır diyemeyiz.

   Bu arada II. numarada yanlıştır. 180 derece enlemi demek doğusunda ve batısında ayrı günler yaşandığı durumunu vermez. Burada büyük bir yanlış vardır. Tarih değiştirme çizgisi aynen aydınlanma çizgisi gibi sürekli değişen bir olgudur. Gün içinde her boylam bir defa tarih değiştirme çizgisi olur. Yani 2de yanlış. Ama çoğu coğrafyacı buna doğru der. :S

  • C dışındaki seçenekleri tamamı doğrudur. C seçeneğinin yanlış (söylenemez) olmasının sebebi ise boylamlar ekvatordan kutuplara doğru daralır. Bu yüzden K – L noktalarını birleştirecek çizgi ile M – N noktalarını birleştirecek çizgi (noktalar arası mesafe) bir birine paralel olmadığı gibi uzunluklarıda aynı olmaz.

   İyi çalışmalar.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here