Güneşin Ufuk Düzlemindeki Konumları ve Soruları

You may also like...

36
Kimler Neler Demiş?

17 Comment threads
19 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
13 Comment authors
  Subscribe  
Bildir

Kadir hocam ben 06.00 dogan gunesin neden 18.00 battigini anlamadim

Fatih

Elinize sağlık işime yaradı 😀

ayşegül

hocam, güneş neden enlem derecesi büyük olan yerlerde ilk önce doğar ve geç batar

Enlem derecesi büyük olan yerlerde ilk önce doğar diye bir durum genellenemez. Eksen eğikliğinden dolayı bu durum değişkendir. Söylediğiniz durum
21 Mart – 23 Eylül tarihleri arasında Kuzey yarım kürenin yüksek enlemleri için geçerli iken,
23 Eylül – 21 Mart tarihleri arasında Güney Yarım Kürenin yüksek enlemleri için geçerlidir.
21 Mart ve 23 Eylül tarihlerinde ise güney aynı boylam üzerindeki noktalarda aynı anda doğar aynı anda batar. (sebep eksen eğikliğidir.)

Sorunuz da bir eksiklik olduğunu ve ya başka birşeyden bahsettiğinizi düşünüyorum. Belki sormak isteğiniz şu olabilir.

Güneş yüksek enlemlerde neden yavaş doğar, yavaş batar? Bunun da sebebi çizgisel hızın kutuplara doğru yavaşlaması olurdu.

İyi çalışmalar.

Çizgisel hız ekvatordan kutuplara doğru azalır. Orta kuşaktaki çizgisel hız ekvatora göre az, kutuplara yakın paralellere göre fazla olur.

Sevilay Çelik

Ben burayı anlamadım içeri gidildikçe yükseltinin artması gerekmiyor mu akarsu vadisi içimde kalması tam olarak ne demek nasıl 1200 olmus

II ve III numaralı alanların bulunduğu yer akarsu vadisidir. Bunu izohipsleri dik kesen çizgiden çıkartıyoruz. Merkezden yukarı ve aşağı doğru yükselti azalır. Bu azalma miktarını da haritanın doğusunda ve batısında verilen yükseltilerden anlıyoruz. Yükselti değerleri 200 metre aralıklarla çizilmiştir.

Sevilay Çelik

Yani vadinin sıvri ucu yükselmesi gerektiği için orada düştük sırtta ise bunun tam tersi olduguna göre.. Ve şekilde vadi ve sırt bulunmasa İzohipslerin küçülüp daraldığı yere doğru yükselti sayısını artırmamız gerekirdi dimi

Vadi olduğundan emin olduğumuz yerde V nin sivri ucu yuksegi gösterir. Sırtta ise tam tersi alcagi

kaderr

En doğuda olan merkezin yerel saati en ileridir. Saati ileri olan merkezde güneş en batıda (batmaya yakın) olur.
—-ya ne demek istemiş çelişki değil mi bu?

Nurkay Erbay

Hocam bu soruda cevabın neden a olduğunu biliyorum ancak neden E değil onu anlayamadım. 1.şekilde izohipsler daha sık geçtiği için eğim daha fazla böylelikle kıta sahanlığı daha dar olması gerekmez mi ? açıklarsanız gerçekten çok memnun olurum.

Doğru mantık ancak dikkat etmediğiniz nokta şu; x bölgesinde Delta oluşmuş yani gerisinde dik bir yamaç olsada akarsular in getirdiği malzemeler denizi doldurarak kıta sahanligi ni genisletmistir. Y bölgesinde izohipslere bakarsak kıta sahanligi geniş olmalı fakat orada dikkat ederseniz Haliç oluşmuş. Gel git genliği fazla olduğu için akarsular in getirdiği malzemeler denizi dolduramamis kıyı birden derinleşir. Kıta sahanliği dar.