Rüzgar ve Çeşitleri Konu Anlatımı

You may also like...

62
Kimler Neler Demiş?

29 Comment threads
33 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
28 Comment authors
  Subscribe  
Bildir
yusuf

türkiye üç tarafı denizlerde çevrili bir ülke olmasına ragmen karasal iklimin etki alanı geniştir. bu durumun nedeni nedir

Zeynep Avcı

comment image

Çok şiddetli rüzgarlar olan Kasırgalar (Tornado, Tayfun) Dünya üzerinde en fazla Tropikal Kuşakta Sıcak Okyanus Kıyılarında meydana gelir. Soğuk denizler üzerinde çok şiddetli rüzgar oluşumlarına rastlanmaz. Soruda I numaralı alan Kuzey Buz Denizi kıyılarında olup bu alanlarda kasırgalara rastlanmaz. Beaufort ölçeğine göre saatte 118 km’den (75 milden) fazla ve dönerek esen tropik rüzgârlar; Ağustos, Eylül aylarında Antiller’de, başlangıç ve mevsim sonu kasırgaları, Karayiplerin batısında, Orta Amerika kıyılarının biraz açıklarında Büyük Okyanusunda ve Meksika Körfezi’nde de sık sık rastlanır.

Zeynep Avcı

Teşekkürlr

Zeynep Avcı

Sorduğum soruyu neden cevaplamıyorsunuz

İnşallah eve bir ulaşayım o zaman hepsini cevaplarim.

Zeynep Avcı

Tmm hocam

vasfi dogan

Hocam hangisi güney hangisi kuzey yarım kürede belirleyemedim
comment image

eda şenel

hocam muson rüzgarları Türkiye’de etkili midir eğer öyleyse neden? Acilen cevap verebilir misiniz acaba

Çünkü bulunduğumuz yerin fiziki, özel ve matematik özellikleri bu iklimin görülmesine musait değildir.

burak

allah razi olsun

Sanırım sadece güney amerikanın batısı için değil hem Afrika’nın hemde Avustralya kıtasının batı kıyılarında bu tür olaylar çok görülmemektedir. Bunu en büyük sebebide Güney Amerikanın batı kıyılarında etkili olan Peru – Şili, Afrikanın Batı kıyılarında etkili olan Benguela ve Avutralya kıtasının batı kıyılarında etkili olan Batı Avustralya SOĞUK SU AKINTILARI’dır. Tropik etkiyi azaltarak böyle bir sonucu doğurmuş olabilir.

Merve

Hocam tropikal rüzgarlar gine körfezi ve güney amerikanın batısında etki midir

Etkilidir. Tropikal rüzgarlar Ekvatoral kuşağın okyanus kıyılarında bolca etkili olur.

Merve

Hocam haritalarda o kisimlari işaretlemiyorlar.agirlikli görülmediği için mi.gd asya meksika ve afrikanın doğusu gösteriliyor.cok teşekkürler hocam

comment image

Alttaki haritada kasırgaların etkili olduğu alanlar verilmiştir. Gine körfezi Orta afrikanın batısında yani kongo nehrinin atlas okyanusuna döküldüğü yeri ifade ediyor. Aslında pek etkili gibi görünmüyor. İlk bilgiyi düzeltmek gerekiyor.