Kıyı Tipleri, Özellikleri ve Oluşum Süreçleri

You may also like...

13
Kimler Neler Demiş?

9 Comment threads
4 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
7 Comment authors
  Subscribe  
Bildir
gamze

bu notların pdflerini deekleseniz çok güzel olur teşekkütler

Alperen Adıgüzel

Gelgit olayının etkili olduğu kıyı tipi ve şekilleri hangileridir?Cevaplarsanız çok sevinirim

Bariz olarak;
Haliçli Kıyılar ile Watt Kıyı tipinde görülür.

Başak ÇEVRE

Hocam buzul erimeleri ile transgresyon mu olur yoksa regresyon mu? Ağır kütleli buzul eridiğinde yani yük hafiflediğinde karanın hafifleyip yükselmesi meydana gelmez mi? bu durumda da deniz geriler fakat anlamadığım buZul eriyip denize karışacaktır ozaman tam tersi denizin ilerlemesi gerekmez mi

Buzul erimeleri sonucunda;
1. Eriyen suyun deniz seviyesinde oluşturacağı yükselmeyi hesaba katarak bunu deniz ilerlemesi (transgresyon) olarak saymak doğru değildir. Çünkü regrasyon veya transgresyonda püf nokta karanın yükselip alçalmasıdır. Deniz seviyesi her zaman sabit (0 metre) kabul edilir.

2. Buzul erimeleri karalar üzerindeki yükün azalmasına sebep olursa (iskandinav yarımadasında olduğu gibi) ve bundan dolayı kara ! parçası yükseliyorsa deniz geriler (regrasyon).

Sonuç olarak buzul erimeleri regrasyona sebep olur. Regrasyon veya transgresyonda kara parçası dikey yönde hareket etmeli.

elvan

hocam yüksek enlemlerde bulunan kıyı tipleri neler??

Yüksek enlemler kutuplara yakın soğuk kıyıları barındırır. Bu yüzden buralarda Fiyord veya Skyer kıyı tiplerine rastlanır.

Çok geç oldu farkındayım ama sınav haftası mazur görün.

Fiyord ve Skyer kıyı tipleri için epirojenez ile oluştu demek pek doğru olmaz. Artı Haliçli kıyılardan Türkiye’deki örneği (İstanbul’daki haliç) epirojenik hareketler sonucu oluşmuştur. Normal koşullarda Haliç kıyı tipi gelgit genliğinin yüksek olduğu alanlarda görülür.

A) Karadeniz’in su seviyesi Marmara denizine göre yaklaşık 40 cm daha yüksektir. Sebebi D’de verilmiştir.
B) Deniz derinliklerinin farklı olması akıntıları oluşturmaz.
C) Ege Denizi Karadeniz’den daha tuzludur. Tuzlu olan deniz daha yoğun olduğu işin özellikle boğazlarda alt akıntıları meydana getiri. İstanbuldaki alt akıntı marmaradan karadenize doğrudur.
D) Karadeniz’e dökülen akarsular bol su taşır. Bu durum deniz tuzluluğunu ve yoğunluğunu azaltırken, seviyenin yükselmesine neden olur.
E) Ege ve Marmara buharlaşma ve su kayıpları enlemden dolayı Karadenize göre daha fazladır. Bu durumda deniz seviyesi düşmekte özellikle Karadenizden Marmaraya doğru üst akıntılar oluşmaktadır.

Cevap: B’dir.

burak

hocam ben ygsye hazılanıyorum cografyaı ezberleme mi lazım

Nurkay Erbay

Bu soruyu açıklar mısnız acaba ?

Boğazlar da alt ve üst akintilarin olusmasinda seviye ve tuzluluk farklari etkilidir. A, D seçeneğini destekler ve etkilidir. C seçeneğinde doğrudur tuzluluk farkı suyun yoğunluğunu etkilediği için akintilari etkiler. E seçeneğide yanlış sayılmaz buharlaşma şiddeti daha fazla olması akintilari etkiler.

Denizlerin derinliklerinin akintilarin akintilarin oluşumunda etkili olmasi bana pek mantıklı gelmedi.

Başlıca Kıyı Tipleri, Özellikleri ve Oluşum Süreçleri