Nemlilik ve Yağış

Nemlilik ve Yağış Konu Anlatımı

Atmosfer içerisindeki su buharına nem denir. Nem higrometre adı verilen aletle ölçülür. Havanın nemi gram (gr) olarak ifade edilmektedir.

1. Mutlak Nem: 1m3 hava içerisinde bulunan su buharının gr olarak ağırlığına mutlak nem denir. Mutlak nem, sıcaklık ve buharlaşmanın fazla olduğu Ekvatoral bölgelerde çok, soğuk kutup bölgeleri ile yüksek dağlarda azdır.

2. Maksimum Nem: 1m3 havanın belli sıcaklıkta taşıyabileceği en fazla nem miktarına maksimum nem denir. Maksimum nem sıcaklığa bağlı olarak değişir. Sıcaklık arttıkça hava genişleyeceğinden taşıyabileceği nem miktarı artar. Sıcaklık azaldıkça hava daralır ve böylece taşıyabileceği nem miktarı azalır. Sıcaklıkla maksimum nem doğru orantılıdır.

3. Bağıl Nem (Nisbi nem): Mutlak nemin maksimum neme oranı havanın neme doyma oranını verir. Bu orana bağıl nem denir. Yüzde (%) olarak ifade edilir. Bağıl nem ile sıcaklık ters orantılıdır. Sıcaklık düştükçe maksimum nem azalacağından, bağıl nem yükselir. Sıcaklık değerleri yükseldikçe, maksimum nem artacağından bağıl nem düşer. Bağıl nem çöl bölgelerinde ve kara içlerinde az, Ekvatoral bölge gibi yağışlı bölgelerde ve deniz kıyılarında çoktur. Formül/ Bağıl nem = mut/max * 100 veya 1000

YOĞUNLAŞMA NEDİR?

Havadaki su buharının, tekrar sıvı ya da katı haldeki suya dönüşmesine yoğunlaşma denir. Yoğunlaşmanın meydana gelmesi havanın nem bakımından doyma noktasını aşmasına bağlıdır. Havadaki bağıl nemin yüzde 100′e ulaştığı noktaya doyma noktası denir. Doyma noktası aşıldığı takdirde hava su buharının fazlasını taşıyamaz. Fazla olan su buharı sıvı ya da katı hale dönüşür.

Yoğunlaşma sonucunda çok küçük su taneciklerinin bir araya gelmesiyle bulutlar oluşur. Bulutlar oluştukları yükseklikler dikkate alınarak üç gruba ayrılır.

Yüksek bulutlar (Sirüs): Saçak, tüy, ya da ince iplikler biçimindeki bulutlardır. Yüksek bulutlar genelde yağış getirmezler. Bunlar, bir siklonun yaklaştığının ve havanın bozacağının habercisidirler.

Orta yükseklikteki bulutlar (Kümülüs): Kümeler biçimindeki bulutlardır. Genelde alt kısımları düz ve siyah olur. Alt kısımlarının düz olmasının nedeni yoğunlaşmanın aynı seviyeden başlamasıdır. Siyah olmasının nedeni ise iri su taneciklerinden oluşmasıdır. Bu gruptaki bazı bulutlar yükseklere doğru büyür ve sağanak şeklinde şiddetli yağmurlar getirir.

Alçak bulutlar (Stratüs): Yer’in üstünde, asılı gri bir tabaka gibi duran koyu renkli bulutlardır. Genelde yağışlara yol açarlar. Belirli bir anda gökyüzünün bulutlarla kaplı kısmının tüm gökyüzüne olan oranına bulutluluk denir.

bulutlar

Bulutluluk oranı çeşitli aynalardan oluşan ve nefometre adı verilen bir aletle ölçülür. Buna göre, gökyüzünün oranı 10 kabul edilerek;

• 0 – 2 oranı Açık havayı

• 2 – 8 oranı Bulutlu havayı

• 8 – 10 oranı Kapalı havayı ifade eder.

Sis, ise yeryüzüne çok yakın oluşmuş ya da yeryüzüne çökmüş bulutlardır. Sıcak ve nemli bir havanın daha soğuk bir yerle teması sonucu sis oluşur. Sıcak ve soğuk hava kütlelerinin karşılaşması da sislere yol açar.

Yağış Türleri ve Etkileri

Atmosferdeki su buharının yoğunlaşarak sıvı ya da katı biçimde yeryüzüne düşmesine yağış denir. Başlıca yağış türleri şunlardır:

1. Çiy: Havadaki su buharının soğuk zeminler üzerinde, su tanecikleri şeklinde yoğunlaşmasıyla oluşur. Özellikle bahar aylarında görülür.

ciy01 ciy02

2. Kırağı: Havadaki su buharının soğuk cisimler üzerinde, 0°C den düşük sıcaklıklarda kristaller şeklinde yoğunlaşmasıyla oluşur. Sonbahar aylarında ya da kış başlarında görülür.

3. Kırç: Havadaki su buharının çok soğumuş ağaç dalları, tel, saçak, vb. cisimler üzerinde yoğunlaşarak buz tabakası haline gelmesidir. Kırağıdan ayrılan yönü, kristallerin üst üste yığılarak buz tabakası haline gelmesidir.

kirci 

4. Yağmur: Bulutu oluşturan su taneciklerinin büyümesiyle oluşan su damlalarıdır. Yoğunlaşmanın devam etmesi ile ağırlığı artan su damlaları yağış şeklinde yere düşer.

rain

5. Kar: Su buharının, yükseklerde 0°C’nin altında yavaş yavaş yoğunlaşmasıyla oluşan buz kristalleri yere düşer. Bu tür yağışlara kar denir.

snow

6. Dolu: Hava sıcaklığının birden bire ve büyük ölçüde azalması sonucu yağmur damlaları donarak buz parçacıkları halinde yere düşer. Bu yağışlara da dolu denir.

dolu

Yeryüzünde Gökyüzünde
Sıfır derecenin üzerinde Çiy Yağmur
Sıfır derecenin altında KırağıKırç (Kırcı) KarDolu

YAĞIŞLARIN OLUŞMA BİÇİMLERİ (OLUŞUM NEDENLERİNE GÖRE YAĞIŞLAR)

1. Yamaç Yağışları (Orografik Yağışlar)

yamacyagislariNemli hava kütlelerinin, yatay yönde hareket ederken dağ yamaçlarına çarparak yükselmesi ve soğuması sonucu oluşan yağışlardır. Dünya’da en çok, Güneydoğu Asya’da, Orta kuşaktaki karaların batı kıyılarında ve sıcak kuşaktaki karaların doğu kıyılarında görülür. Türkiye’de ise, Toroslar’ın güneybatıya, Karadeniz Dağları ile Yıldız Dağları’nın kuzeye bakan yamaçlarında fazlaca görülür.

2. Konveksiyonel Yağışlar (Yükselim Yağışları)

konveksiyonelGüneşli ve rüzgârsız günlerde ısınan hava yükselerek soğur. Belli bir yükseltiden sonra nemin yoğunlaşması ile yağış meydana gelir. Dünya’da en çok, Ekvatoral bölgede rastlanır. Türkiye’de ise, İç Anadolu Bölgesi’nde İlkbahar’da görülen yağışlar konveksiyonel yağışlardır. Bu yağışlar halk arasında kırkikindi yağışları olarak bilinir.

 

3. Cephe Yağışları (Frontal – Depresyon(ik) Yağışlar)

frontalSıcak ve soğuk hava kütlelerinin karşılaşma alanlarında meydana gelen yağışlardır. Dünya’da en çok, Orta kuşakta ve 60° enlemleri civarında görülür. Türkiye’de, özellikle kış mevsiminde görülen yağışların çoğu cephesel kökenlidir.

 

 

Yağışların Yeryüzüne Dağılışı

Genel hava dolaşımı, kara ve deniz dağılışı, yer şekilleri yükselti gibi nedenlerden dolayı yeryüzünün her tarafı aynı oranda yağış almaz.

Dünya üzerinde;

En yağışlı bölgeler; Ekvatoral bölge, Muson bölgeleri ve Orta kuşak karalarının batı kıyılarıdır.

En kurak bölgeler ise; Orta kuşak karalarının dağlarla çevrili iç kısımları, dönenceler civarı, çevresine göre, alçakta kalmış yerler ve kutup çevreleridir.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

7 Cevaplar

 1. hulya dedi ki:

  hocam merhaba.yogunlaşma ıle yogusma aynı anlama mı gelır.tesekurler

 2. mehmet dedi ki:

  hocam allah razı olsun emeğinize sağlık

 3. Coğrafya dedi ki:

  Hocam mutlak nem neden Akdeniz bölgesinde değil de Karadeniz bölgesinde daha fazladır ? Yardımcı olursanız çok sevinirim

  • kadirhoca dedi ki:

   Evet bu soruya, Ankara Üniversitesi, Dil ve Tarih – Coğrafya Fakültesinden Prof. Dr. İhsan ÇİÇEK hocamın verdiği cevap;

   “Arkadaşlar bu tür sorular cevapsız sorulardır. Çünkü hipotetik olarak cevap verilmektedir. Ne tüm Karadeniz ne de tüm Akdeniz aynı koşulu sağlar. O yüzden bizden istenen genel kuralları vermektir. Siz mutlak nemi yaratan koşulları, bağıl nemi yaratan koşulları verirsiniz. Ne tüm yıl aynı koşullar vardır ne de tüm alanda aynı koşullar vardır. Yan yana olan Trabzon ile Rize çok farklı olduğu gibi Anamur ile Silifke de farklıdır. Bu nedenle aspirin cevaplar bizi hataya ve öğretmenlerin bir konuda birleşemediği sonucunu getirir. Örneğin yazın Akdeniz’de YB Karadeniz’de AB olsa basınç farkından dolayı Karadeniz daha yüksek mutlak neme sahip olabilir veya hızlı esen nem nemli havayı taşıyacağı için mutlak nemi düşürebilir. Biz özellikle fiziki coğrafya konularında genellemeden kaçınalım çünkü doğa bilimleri kaotik yapısı nedeniyle bizim enelleme yapmamızı engeller. Bu nedenle bu tip sorularda koşulları çok iyi belirtip bu koşullar altında soruyu sormalıyız. Örneğin Akdeniz ve Karadenizin kıyı bölgesinde belirli bir günde, aynı basınç ve rüzgar koşuları altında gibi koşulları tanımlayıp sorumuzu sormalıyız. Bu durum bizi öğrenciler karşısında daha sağlam durmamızı sağlar ayrıca bu konudaki diğer bilim dallarının bizi eleştirmesinden de korur.”

   Bu sözün üstüne söz söylemek haddimiz değil.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir