Projeksiyon Tipleri

projeksiyonlar

Projeksiyon Tipleri Nelerdir?

Haritalardaki şekil ve alan bozulmalarının en aza indirilebilmesi için oluşturulan özel çizim yöntemlerine projeksiyon ya da iz düşüm yöntemleri denir.

Projeksiyonların bazıları uzunluk, bazıları açı, bazıları ise alanları gerçeğe daha yakın gösterir. Projeksiyonlar iz düşüm (yükseltinin sıfır kabul edilmesi) esasına göre çizildiğinden engebesi fazla olan yerlerin iz düşüm yüz ölçüm ile gerçek yüz ölçümleri arasındaki fark fazladır.

Örneğin yurdumuzda Doğu Anadolu ile Karadeniz ve Akdeniz bölgelerinde iz düşüm yüz ölçüm ile gerçek yüz ölçüm arasındaki fark çok fazladır.

Projeksiyon Seçimi Neye Göre Yapılır;

• çizim ölçeğine,
• haritası yapılacak bölgenin yerine
• haritası yapılacak bölgenin büyüklüğüne bağlı olarak değişir.

Harita çiziminde kullanılan başlıca projeksiyon tipleri silindirik, konik ve düzlem projeksiyonlardır.

1. Silindir Projeksiyon

Düzlemin, model kürenin çevresine silindir şeklinde sarılmasıyla oluşturulur. İz düşüm yöntemi ile paralel ve meridyenler silindir düzleme aktarılır. Ekvator’dan kutuplara doğru gidildikçe alan bozulmaları görülür ve şekiller büyür. Model kürenin tamamı düzleme aktarılır. Bu yöntem daha çok deniz ve hava ulaşımında yararlanılan haritaların hazırlanmasında kullanılır.

silindirik projeksiyon

Tüm dünyanın gösterilmesi gereken haritalar bu projeksiyonla çizilir.

2. Konik Projeksiyon

Düzlemin, model kürenin çevresine koni şeklinde sarılmasıyla oluşturulur. İzdüşüm metodu ile paralel ve meridyenler koni düzleme aktarılır. Bu yöntemle çizilmiş haritalarda şekiller bozulur ama alanlar korunur. Orta enlemler ve çevresindeki bölgelerin çiziminde kullanılır. Model kürenin tamamı düzleme aktarılamaz ( Dünya’nın yarısı aktarılabilir.)

konik projeksiyon

Dünyanın yalnızca yarısı gösterilebilir. Ülke haritaları ve teknik ayrıntı isteyen haritalar bu projeksiyonla çizilir.

3. Düzlem Projeksiyon

Bir düzlemin model küreye kutup noktalarından veya Ekvator’dan teğet olarak tutulmasıyla oluşturulan bu çizimde açılar korunurken şekil ve alanlarda bozulmalar meydana gelir. Bu yöntem daha çok dar alanların ve büyük ölçekli haritaların çiziminde kullanılır. Kutup noktası merkez alınan bir düzlem projeksiyonda kutuplardan ekvatora doğru hata oranı artacaktır. Model kürenin en fazla yarısı düzleme aktarılır.

duzlem projeksiyon

Bozulmaların en fazla olduğu projeksiyon tipidir. Dış kısma doğru bozulma artar.

Projeksiyon Tiplerinin Karşılaştırılması

projeksiyon-karsilastirma

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

23 Cevaplar

 1. fatma dedi ki:

  ck güzel anlatılmış bn çk beğendim sınavdan 100 aldım 😀

 2. Ekin Koç Delisi dedi ki:

  sorularımın cevabı yok le 😛

 3. çağrıhan kaçar dedi ki:

  hocam benim bir sorum olacak. acaba silindirik projeksiyon ile çizilen kutuplarda mı bozulma fazladır yoksa düzlem projeksiyon ile çizilen ekvator ve çevresindeki bozulma mı daha fazladır ?

  Teşekkürler.

 4. hrn kcklk dedi ki:

  hocam orta kuşağa en yakın beş ülke örneği verebilir misiniz

  • kadirhoca dedi ki:

   Orta kuşağa en yakın diye bir kavram yoktur. Orta kuşak Kuzey ve Güney yarım küre lerde 30 ve 60 derece enlemleri arasını kapsar. Atlasa bakarsan birçok örnek bulabilirsin. Mesela; Türkiye, Yunanistan, İspanya, Moğolistan, Güney Afrika Cumhuriyeti, Avustralya gibi

 5. ayşe dedi ki:

  hocam ben yücel boru fen lisesinde okuyorum bize coğrafya hocamız sınavda projeksiyon türlerine örnekler vermemizi isteyecekmiş hepsine bir kaç örnek verebilir misiniz?

  • kadirhoca dedi ki:

   Biraz gec oldu sanırım. Sorun net olsaydı o zaman cevap verirdim büyük ihtimalle. Şimdi projeksiyon türlerine örnek ver demek Konik, Silindirik ve Düzlem pro demek. Sen bu Projeksiyonlar ile cizilebilecek ülkeleri mi soruyorsunuz? Ben tam anlamadim

 6. ayşe dedi ki:

  evet hocam projeksiyon tiplerine göre çizilen ülkelere örnekler hemen yardımcı olursanız sevinirim yarın sınavım varda

  • kadirhoca dedi ki:

   Silindirik projeksiyon için Ekvator çizgisine yakın ülkeleri yaz örnek; Kolombiya, Kongo, Uganda, Kenya, Malezya, Endonezya gibi. Konik projeksiyon için 45 derece kuzey veya güney enlemi üzerinde olan ülkeleri yazabilirsin örnek; ispanya, Portekiz, Fransa, Türkiye, Özbekistan, Kırgızistan, Kore, Japonya gibi. Düzlem içinse önemli olan ülkenin küçük olmasi dünyanın neresinde olduğu önemli değil; Sri Lanka, Malta, Tunus, İrlanda, Uruguay, Guyana, Surinam gibi.

 7. GİZEM dedi ki:

  kadir hocam benim bir sorum var proje ödevim için. kitabım, alan koruyan projeksiyon için peters projeksiyonunu,açı koruyan projeksiyon için de mercator projeksiyonunu örnek vermiş fakat uzunluk koruyan projeksiyon için örnek vermemiş bende araştırdım bulamadım siz uzuunluk koruyan bir projeksiyon ismi yazar mısınız??? (peter ve marcator gibi) çok acil :((

  • kadirhoca dedi ki:

   Projeksiyonda,

   •Açıların orijinal yüzeydeki büyüklükleri korunuyorsa açı koruyan (conformal)

   •Alan korunuyorsa alan koruyan (equivalent)

   •Hem açı, hem alan korunuyorsa (uzunluklar da korunmuş olur) izometrik
   projeksiyonlar denir.

   Kürenin düzlem üzerine, açı koruyan ve alan koruyan projeksiyonu yapılabilir. İzometrik projeksiyonu yapılamaz. Ancak projeksiyonda bir doğrultuda uzunluklar korunabilir. Yani Kuzey – Güney yönlü uzunlukları koruyan (merkator) projeksiyonu ayrı, doğu – batı yönlü uzunlukların korunması ayrı projeksiyondan elde edilebilir. Tek başına uzunlukları koruyan projeksiyon yoktur.

   Konik (Lambert Conformal Conic): Orta enlemler (Doğu-Batı yönünde) için
   Silindrik (Transverse Mercator): Kuzey-Güney doğrultusundaki alanlar için
   Azimutal (Lambert Azimuthal Equal Area): Tüm dünya görüntüsü için

 8. Deniz dedi ki:

  Hocam proje ödevim var hoca benden projeksiyon tipleri maketleri istediği.Yöntemlerin içindeki küreye dünya çizilecek mi? Peki ya konik,düzlem ve silindir yöntemlerinin yüzeyine de mi çizeceğim?

  • kadirhoca dedi ki:

   Yukarıda başlık altında gösterilen resimleri dikkatlice inceleyiniz. Küre her projeksiyon da aynıdır ve yaparken enlem ve boylamı belirtilmiş Dünya haritasi bulunursa daha güzel olur. Bunun için paranın durumuna göre 3 adet orta boyutlu küre alabileceğim gibi bunu kendiniz bir top üzerinede çizebilirsiniz. Önemli olan etrafına sarılmış olan kartonda ki Dünya haritasidir. Onuda resimlere bakarak yapabilirsiniz.

 9. byza dedi ki:

  meraba proje ödevimde bu konu hocA EN az 6 sayfa olcak dedi konu kısa nasıl olabilir acaba teşekkürler konu anlatımı süper olmuş

 10. İbrahim dedi ki:

  Kadir hocam çizimlerde en az bozulan ülkeler nelerdir

 11. Behiye dedi ki:

  Bizim hocamiz ucten fazla bunlar dedi proje odevi yapiyorum ama ucten fazla da yok napicam

  • kadirhoca dedi ki:

   Söylediğiniz şekilde yapsaydım akademik düzeyde bir çalışma olurdu. Burada sadece lise öğrencilerine yetecek bilgiler sunulmaktadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir