Savan (Subtropikal) İklimi ve Özellikleri

12
1587
views

savan-subtropikal-iklim

Savan (Subtropikal) İklimin Özellikleri Nelerdir?

Önceki konularda detaylıca anlattığımız bu konuyu bu sefer en gerekli olan özellikleriyle tekrar veriyorum.

İklimin Adı: Savan (Subtropikal) İklim

Görüldüğü Yerler: Güney Amerika kıt’ası ile Afrika kıt’asının orta kesimlerinde görülür. (Sudan, Çad, Nijerya, Mali, Moritanya, Brezilya, Venezuela, Kolombiya, Peru ve Bolivya gibi ülkelerde etkilidir.) Genel olarak 10 – 20 derece kuzey ve güney enlemleri arası.

Yıllık Sıcaklık Ortalaması: 20+ oC’un üzerindedir.

Yıllık Sıcaklık Farkı: Yıllık ve günlük sıcaklık farkı 10 oC azdır.

Yıllık Yağış Miktarı: 1000 – 1200 mm civarındadır.

Yağış Rejimi: Düzensizdir. Güneş ışınlarının daha dik geldiği (mart ve eylül) sıcak dönemi yağışlı, yılın geri kalanı kuraktır. Kışları kuraklığın sebebi dinamik yüksek basıncın etkisinde kalmasıdır.

Yağış Tipi: Konveksiyonel (Yükselim) yağışlar görülür.

Akarsu Rejimi: Yağış rejimine bağlı olarak, akarsular Düzensiz Rejime sahiptir.

Toprağın Çözünme Şekli: Nem ve yağış fazlalığına bağlı olarak Kimyasal Çözünme görülür.

Bitki Örtüsü: Bitki örtüsü yüksek boylu ot topluluklarından oluşan savan‘dır. Ot toplulukları içerisinde seyrek olarak ağaçlar görülür.

savan-bitki-ortusu

 Savan İkliminin Yağış ve Sıcaklık Grafiği


12 YORUMLAR

    • yağış duzensızdır.yıllık yağışı 1000-1200mm civarında olup sudan, nijerya, çad,mali,kolombiya, peru, venezuela, bolivya ve moritanya’da görülür.10-20 derece kuzey ve guney enlemlerinde görulur. yağış rejimine bağlı olarak akarsular düzensiz rejime sahiptir.nem ve yağış fazlalıgından dolayı toprakta kimyasal çözunme görülür ayrıca uzun ot toplulukları arasında seyrek agaclar görülür……………

    • Savan ikliminin görüldüğü alanlarda oluşan dinamik yüksek basınç buharlaşma yi arttırarak nem açığına sebep olur. Buda savan ikliminde ekvatoral iklimde görülen gür ormanların olusamamasina neden olur. Bunun dışında savan ikliminde yağışlar belli bir dönemde görülür. Diğer dönemse kuraktır. Kuraklık yine orman oluşumunu engeller.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here