Maya Medeniyeti Hakkında Bilmedikleriniz

1
9
views

Mayalar Kolomb Öncesi Orta Amerika medeniyetlerinden biridir. Kolomb öncesi ifadesinden anlayacağınız üzere Amerika Kıt’asının Avrupalar tarafından keşfiyle Amerika Kıt’asına göçler başlamış buda Mayaların sonu olmuştur. Yüksek bir medeniyete sahip olduğunu düşündüğümüz Mayalar hakkında neler biliyorsunuz? İşte size mayalar hakkında bazı gerçekler.

Mayalar

Maya toprakları birçok Avrupalı ülke tarafından talan edilse de Maya dil ve kültürü hala canlı olarak yaşamaya devam etmektedir. Mayalar dil olarak gelişmiş yüzlerce lehçeye sahip bir dil oluşturmuşlardır.

yucatan-yarimadasi

Orta Amerika’da bulunan Yucatan Yarımadasında tahminen 7 milyon Mayalı yaşamaktadır.

kopekbaligi

Bazı dil bilimciler “Köpekbalığı” kelmesinin kökeninin Mayalardan geldiğine inanmaktadır.

alin

Kolombiya öncesi Mayalar genellikle çocuklarının fiziksel özelliklerini “geliştirmek” için epeyce çaba göstermişlerdir. Genellikle üst sınıfa ait ailelerde anneler çocuklarının alınlarının daha düz olması için alınlarına düz nesneler bastırırlarmış.

dogumgunu

Çocukların tamamı doğdukları güne göre adlandırılırdı.

beyaz-disler

Mayaların tıp alanında oldukça ileri bir medeniyet olduğu bilinmektedir. Mayalar; insan saçını kullanarak yaraları dikmiş, diş dolgusu ve hatta projez yapmışlardır.

tavuk

Mayalar bugün de hala tanrılarına kurban adamaktadırlar. Endişelenecek bir şey yok artık insan kurban etmiyorlar sadece Tavuk!

agri-kesici

Mayalar doğal ortamda bulunan bitkileri ağrı kesici hatta anestezi malzemesi olarak kullanmışlardır.

kopmus-kafalar

Cezalandırılan kişilerin kopan kafaları top olarak kullanılmıştır. Ne kadar gelişmiş olsalar da vahşi tarafları da yok değil.

sauna

Sauna ve ter banyolarının maya kültüründe önemli bir yeri vardı. Saunada durmanın kirleri yumuşattığına inanılıyordu.

ispanyollar

Mayalı insanlar günümüzde hala yaşasalar da, son kendi kendini yöneten Maya şehri İspanyollar tarafından 1697 yılında ele geçirilmiştir.

Maya Pramitleri

Mayaları simgeleyen yukarıdaki piramit yakın zamana kadar bir mayalının mülküydü. Daha sonra devlet tarafından satın alınarak Turizme kazandırıldı.


1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here