IMF – Uluslararası Para Fonu

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

IMF – Uluslararası Para Fonu

imf Uluslararası Fara Fonu

IMF’nin Temel Amaçları Nelerdir?

 • küresel parasal işbirliğini teşvik etmek,
 • finansal istikrarı sağlamak,
 • uluslararası ticareti kolaylaştırmak,
 • yüksek istihdamı ve sürdürülebilir ekonomik büyümeyi teşvik etmek ve
 • dünyadaki yoksulluğu azaltmak için kurulan

1944’te, 44 ülke temsilcisi, II. Dünya Savaşı sonrası ekonomik düzen için bir plan hazırlamak üzere New Hampshire, Bretton Woods’ta bir araya geldi. Amaçları, başka bir çatışmaya yol açabilecek yıkıcı politikaların tekrarlanmasından önlemekti. Böylece IMF’yi uluslararası parasal işbirliğini geliştirmek amacıyla oluşturdular. O zamandan beri IMF, küresel ekonomik istikrarın korunmasında ve geniş ölçüde ortak refahın sağlanmasında önemli bir rol oynamıştır. IMF’in genel merkezi ABD’nin başkenti Washington D.C.’de yer alır.

IMF’nin temel amacı, uluslararası para sisteminin – döviz kurları ve ülkelerin (ve vatandaşlarının) birbirleriyle işlem yapmalarını sağlayan uluslararası ödemeler sisteminin istikrarını sağlamaktır. Fonun görevi 2012 yılında küresel istikrarla ilgili tüm makroekonomik ve finansal sektör konularını içerecek şekilde güncellenmiştir.

IMF’nin Görevleri Nelerdir?

Temel kuruluş amacı ve görevi uluslararası para sisteminin istikrarını sağlamak olan Uluslararası Para Fonu, bu doğrultuda;

 • Uluslararası para sistemini ve 189 üye ülkenin ekonomik ve finansal politikalarını yakından izleyerek, global ve ülke bazında ekonomik ve finansal istikrarı tehdit eden risklere işaret ederek yapılması gereken düzeltmeler konusunda tavsiyelerde bulunur.
 • Cari açık konusunda ciddi problemler yaşayan üye ülkelere, yapısal problemlerin çözülmesi konusunda destek verir.
 • Üye ülkelerin ekonomilerinin güçlenmesi, istihdam yaratılması, istikrarlı ekonomik büyüme sağlanması konusunda destek verir.
1945 kurulduğu yıl

189 Üye ülke sayısı

24 189 üye ülkeyi temsil eden İcra Direktörlerinin sayısı

1 trilyon dolar IMF’nin üye ülkelere kullandırabileceği toplam finansman miktarı

36 Mevcut finansman anlaşmalarının sayısı

%0 Düşük gelirli ülkelere kullandırılan kredilerin faiz oranı

303 Milyon dolar Uygulamalı teknik danışmanlık, politika odaklı eğitim ve akran öğrenme programları için ayrılan  kaynak miktarı

IMF’nin temel misyonu, uluslararası para sisteminin istikrarını sağlamaktır. Bunu üç şekilde yapar: küresel ekonomiyi ve üye ülke ekonomilerini takip etmek; ödemeler dengesi güçlüğü çeken ülkelere borç vermek ve üyelere pratik yardım verilmesi.

IMF uluslararası para sistemini denetler ve 189 üye ülkesinin ekonomik ve finansal politikalarını izler. Hem küresel düzeyde hem de bireysel ülkelerde gerçekleşen bu sürecin bir parçası olarak, IMF istikrar için olası riskleri vurgular ve gerekli politika ayarlamaları konusunda tavsiyelerde bulunur.

IMF, uluslararası rezervlerini yeniden inşa etmelerine, para birimlerini dengelemelerine, ithalat için ödeme yapmaya devam etmelerine ve güçlü ekonomik büyüme koşullarını geri kazanmalarına yardımcı olmak için, mevcut sorunları veya potansiyel ödemeler dengesi sorununu yaşayan üye ülkelere krediler sağlarken, temel sorunları düzeltir.

IMF’ye En Çok Borcu olan Ülkeler Hangileridir?

 • Portekiz
 • Yunanistan
 • Ukrayna
 • İrlanda
 • Pakistan

Türkiye IMF’ye Ne Zaman Üye Oldu?

Türkiye IMF’ye 1947 yılında üye oldu, IMF ile ilk stand-by kredi anlaşmasını 1 Ocak 1961’de imzaladı.

Share.

1 Yorum

Leave A Reply